
Feliratkozás hírlevélre

Hogyan válasszuk ki a legmegfelelőbb címke- illetve vonalkód nyomtatót? Mi segítünk!
Hogyan válasszuk ki a legmegfelelőbb címke- illetve vonalkód nyomtatót? Mi segítünk!
Az. ún. thermál elven működő vonalkód nyomtatók kifejezetten arra a célra készültek, hogy alkalmasak legyenek magas minőségű címkék, csuklópántok, nyugták, jegyek, bizonylatok nyomtatására.
Összehasonlítva más nyomtatási technológiákkal, ez kevesebb karbantartást igényel, valamint költséghatékonyabb média anyagokat és kiváló nyomtatási minőséget tesz lehetővé.
Mivel az ilyen típusú nyomtatók eltérnek a tipikus lézer vagy tintasugaras nyomtatóktól, így talán nagyobb kihívást jelent megtalálni, melyik illeszkedik legjobban a feladathoz.
Ahhoz, hogy megtaláljuk a megfelelő nyomtatót, első lépésben mérjük fel az elvárásokat, igényeket:
· Hol fogjuk használni a nyomtatót? (pl. könnyű vagy nehézipari környezetben?)
· Milyen médiát kívánunk nyomtatni? (Címke, csuklópánt, nyugta, jegy?)
· Milyen gyakran szeretnénk nyomtatni?
· Helyhez kötött vagy hordozható nyomtatóra van szükségünk?
Ha a fentiekkel tisztában vagyunk, illetve hogy körülbelül hány címke készül naponta, az segít eldönteni, hogy milyen típusú nyomtatóra, nyomtatási módra, illetve mely egyéb funkciókra van szükségünk.
Címkenyomtatók
Ezek a típusok messze a legrugalmasabb nyomtatók, mivel bármilyen média nyomtatására képesek, ennek ellenére kis helyet foglalnak. Nem minden thermál nyomtató ugyanolyan. A legnagyobb különbség köztük, hogy milyen nyomtatási mennyiséget tudnak kezelni.
NYOMTATÓ TÍPUSOK
A nyomtatók többféleképpen is csoportosíthatók, méretük, teljesítményük alapján, vagy attól függően, hogy címkét, nyugtát, jegyet, vagy csuklópántot akarunk-e velük nyomtatni.
Asztali nyomtatók
Ez a típusú nyomtató kisebb volumenű alkalmazások kiszolgálására készült, amelyeknek kevesebb, mint 500 címke a heti átlaga. Egy asztali nyomtató tökéletes eszköz az irodában vagy kiskereskedelmi egységekben. A Zebra GK420t például azonos minőségű és szélesebb körű média használatra képes, mint nagyobb nyomtató társai, kisebb volumen mellett.
Ipari nyomtatók
Az ipari nyomtatók nagyobbak és strapabíróbbak, mint az asztali modellek, és általában a házuk illetve kialakításuk is masszívabb. Nagy mennyiségű nyomtatásra vannak tervezve, több ezer címke napi mennyiségre. Ha bármilyen típusú médiát nagy mennyiségben nyomtatna, az ipari címkenyomtatók között érdemes keresgélnie.
Mobil nyomtatók
A mobil nyomtatók olyanok, mint a többi thermál nyomtató, magasabb fokú szabadságot biztosítva minden vezetékes csatlakozás nélkül. Másik előnyük a kis méret. Kisebb mennyiségekre, korlátozott tekercs kapacitásra és kisebb nyomtatási szélességre, általában 5,08-10,16 cm-re tervezték. Ezek a nyomtatók tökéletesek szállítmányozási, logisztikai, valamint kereskedelmi, raktározási területeken. Mivel ezek a nyomtatók nem kötöttek fix PC-hez, általában vezeték nélkül, Bluetooth vagy a Wi-Fi interfésszel használják őket. Elég egy laptop, hordozható számítógép, vagy okostelefon, és a Zebra QLn320 segítségével egyszerűen és gyorsan nyomtathat, bárhová is megy!
Karszalag, csuklópánt nyomtatók
Annak ellenére, hogy szabvány címke nyomtatóval is létrehozható karszalag, csuklópánt, a külön erre a célra kifejlesztett karszalag nyomtató számos előnnyel, és alacsonyabb üzemeltetési költségekkel bír. Olyan területeken, ahol a karszalagok nyomtatása napi szintű, mint kórházak, vidámparkok, aquaparkok, koncerttermek, a karszalag nyomtató kiváló megoldás. Míg más nyomtatóknak szüksége van média tekercsre, a karszalag nyomtatók festékpatron használatával egy csepp festékkel már el is készítik a karszalagot. Ezek a nyomtatók is magas nyomtatási felbontásra képesek, pontos nyomatképpel, vonalkóddal, logóval. Ehhez hozzájárul, hogy a speciális HC (healthcare) modellek speciális anti-mikrobiális borítással készülnek, hogy megfeleljenek a higiéniás követelményeknek az egészségügyben.
POS, Jegy- és kioszk nyomtatók
Az ún. POS (point-of-sale, azaz az eladás helyszíne) nyomtatók főként kiskereskedelmi és szolgáltatási környezetben használatosak, ezekkel tudunk nyugtát, jegyet, bizonylatot nyomtatni. Az egyes típusok között természetesen van átfedés, hiszen egy asztali vagy mobil nyomtató is funkcionálhat POS nyomtatóként a pénztárba helyezve.
A jegynyomtató egy másik szakosított thermál nyomtató típus, amely kiemelkedő nyomtatási technológiával bír és alkalmas akár vastagabb papír jegyalkalmazásokhoz. Ezáltal a koncert-, fesztivál-, vagy bármilyen más típusú jegyek, belépők nyomtatását segíti. A legtöbb jegy hajtogatott leporelló formában készül. Ezen nyomtatók támogatják ezt a média típust is, a tekercses változatok mellett, hiszen van egy hátsó nyílásuk, ahol könnyen lehet őket adagolni.
A kioszk nyomtatók kül-és beltéri, általában önkiszolgáló kioszkokba építhetők, pl. parkolóházakban, online check-in automatáknál, sorszámosztóknál, stb. Általában nem rendelkeznek saját házzal, hiszen egy nagyobb berendezés részét, belső „motorját” képezik.
NYOMTATÁSI TECHNOLÓGIÁK
Direct Thermál (DT) vs. Thermál Transfer (TT)
Ha már tudjuk, hogy milyen típusú nyomtatóra van szüksége, a következő választási paraméter a nyomtatási mód meghatározása. A vonalkód nyomtatók két különböző módon képesek nyomtatni: hő közlésével közvetlenül speciális thermo médiára - direkt thermál (DT) és festékszalag beiktatásával, indigó elven papír vagy műanyag címkére - thermál transzfer (TT).
Attól függően, hogy mennyi idő alatt és milyen anyagra szeretnénk nyomtatni, ki tudjunk választani a számunkra leghatékonyabbat.
Direkt thermál
A direkt thermál nyomtató közvetlen hő hatására, sötétedő médiával valósítja meg a nyomtatást. A megnyomott thermo címke közvetlen napfénytől és hőhatástól védve viszonylag hosszan megőrzi a nyomatot. Direkt themál nyomtatásnál éles nyomtatási minőség és jó szkennelhetősési képesség a jellemző. Bármely rövid távú címkézési alkalmazásra ez a leg(költség)hatékonyabb megoldás.
Thermál Transzfer
A thermál transzfer nyomtatók speciális festékszalaggal működnek, mely hő hatására indigószerűen átolvad a nyomtatóban lévő címkére. Ezzel a módszerrel szélesebb körben használhatóak a címke alapanyagok, úgymint a vellum (papír), illetve a műanyagok (polipropilén, poliészter, polietilén, PET). Nagyobb tartóssága miatt tökéletes termék címkékhez, eszköz tagek-hez és karszalagokhoz is, kül- és beltéri alkalmazásra egyaránt. Mivel festékszalagot igényel, van lehetőség az egyszínű (fekete) nyomtatáson túl színes nyomtatásra is. A címke és a festékszalag megfelelő kombinációja esetén bármilyen környezetben alkalmazható. Ez a megoldás kissé költségesebb, de a technológia hozzáadott előnyeivel időt állóan biztosítja a címke vagy tag olvashatóságát anélkül, hogy szükséges lenne újra nyomtatni.
Alkalmazás szerinti ajánlott nyomtatási technológia
Jelölő címkék TT
Szállítmányozási címkék DT
Termék címkék TT
Raktározási címkék TT
Karszalagok (fedett) DT
Karszalagok (kültéri, vizes) TT
Számlák DT
Jegyek DT
Összeköttetési módok, avagy interfészek
A nyomtatók különböző csatornákon, csatlakozásokon, úgynevezett interfészeken keresztül képesek kommunikálni a számítógéppel és tudnak azon keresztül nyomtatási feladatokat kapni. Bizonyos nyomtatóknál lehetséges, hogy offline módban nyomtassanak, de a paramétereket először mindenféleképpen meg kell adni egy PC-n . A legtöbb nyomtatási alkalmazásban szükség van állandó kapcsolatra, így a nyomtató pontosan és valós időben tudja, hogy mit kell nyomtatni.
USB
A legtöbb asztali és ipari nyomtató több kapcsolati lehetőséget kínál, melyek közül az USB interfész a leggyakoribb. Napjainkban bármely PC vagy laptop rendelkezik USB porttal. Egyszerűen csak csatlakoztatni kell a nyomtatót, telepíteni az illesztő programot a számítógépre, és a nyomtató máris készen áll a nyomtatásra.
Soros, párhuzamos, PS/2-es
Lehetőség van továbbá soros (serial, RS-232), párhuzamos (parallel), PS/2-es, vagy vezeték nélküli, illetve egyéb (pl. keyboard) kapcsolatokra is.
Vezeték nélküli (Wireless)
Vezeték nélküli megoldások a Bluetooth, az Ethernet és Wi-Fi, melyek egyre gyakoribbak a címkenyomtatóknál.
Ethernet kapcsolat esetén csatlakoztassuk a hálózati portot, és ennek segítségével csatlakozzunk az elérhető hálózathoz, valamint a jövőben használni kívánt PC-hez, és a nyomtató máris üzemkész. Van néhány nagy teljesítményű ipari nyomtató, mint pl. a Zebra 110Xi4, mely beépített Ethernet kapcsolata révén könnyű hozzáférést biztosít. Ha nem akarunk vagy nincs lehetőségünk kábelekkel vesződni, a Wi-Fi csatlakozás szintén megkönnyíti a használatot.
A mobil nyomtatók kialakítása speciális, mivel használatukhoz elengedhetetlen a vezeték nélküli kapcsolat. A legtöbb modell kínál USB csatlakozási lehetőséget is, de mivel a fő előnyük a mobilitás, a Wi-Fi vagy Bluetooth interfészek népszerűbbek. Wi-Fi esetén a működési elv ugyan az, mint egy fix telepítésű nyomtatónál; amíg hálózaton belül tartózkodunk, a nyomtató úgy fog működni, ahogyan szeretnénk.
A teljes mobil alkalmazáshoz a Bluetooth egy jobb lehetőség. Csökkent ugyan a hatótávolság, de a nyomtató működik hálózat nélkül, mivel a készülékek közvetlenül kommunikálnak egymással. Ez a megoldás kiváló laptophoz, tablethez és okostelefonhoz egyaránt.
NYOMTATÓ EXTRÁK, KIEGÉSZÍTŐK
Miután leszűkítettük a nyomtató típusát és tudjuk hogyan fogunk nyomtatni vele, az utolsó lépés megtalálni azon kiegészítőket, melyekre szükségünk lehet. Az egyes extrák és kiegészítő megoldások leegyszerűsítik és megkönnyítik a nyomtatási folyamatot, ezáltal növelve a termelékenységet.
A leggyakoribb nyomtató kiegészítők a következők:
Vágó (Cutter)
Léteznek eleve perforált címketekercsek, amelyek esetében könnyű a címkék elválasztása, de ha a címkehordozó nem perforált, azaz folyamatos, vagy a média speciális, a címkevágó elengedhetetlen.
Visszacsévélő (Rewinder)
A visszacsévélő egy belső henger, amely lehetővé teszi, hogy a címkék nyomtatása után a címkéket egy új tekercsre feltekerje. Ez a lehetőség különösen hasznos nagy mennyiségű címkealkalmazásokhoz, ahol is a nyomtatás nagy menyniségekben és egy időben történik.
Címkehordozó visszacsévélő (Liner take-up)
Szintén egy belső henger, amely a már felhasznált címkék hordozóanyagát, valamint a stancolt címkék fel nem használt részét csévéli vissza.
Címke leválasztó (Peeler/Dispenser)
Ez az a kiegészítő segít leválasztani a címkét a hordozójáról. Tökéletes megoldás azoknál a címkéknél, melyet azonnal kívánunk hasznosítani és ahol különösen számít a gyorsaság. Ezzel időt és energiát szabadít fel nekünk.
RFID
Egyes nyomtatók, köztük néhány mobil nyomtató lehetőséget kínál RFID-alapú címkékre, pontosabban azok kódolására. Ezzel az opcióval nyomtathatunk a címke első oldalára, míg a hátsó oldalán információkat kódolhatunk az RFID chipre. Az RFID gyakorlati alkalmazása eltérő lehet attól függően, hogy milyen frekvenciatartományban akarunk dolgozni. A legtöbb nyomtató támogatja az UHF (ultra high frequency) és a HF (high frequency) tartományt is. Az RFID címkézés első körben lehet, hogy kihívást jelentenek azoknak, akik még nem nagyon ismerik azt, illetve nem dolgoztak még ezzel a technológiával, de kellőképpen felmérve a telepítésével járó előnyöket, költségeket és a megtérülést, rendkívül gyors, pontos és hibamentes munkafolyamatot nyerhetünk általa.
In-line ellenőrző
Az in-line ellenőrző lényegében egy speciális típusú lapolvasó, amely a nyomtató elejére van csatolva. Minden címke annak érdekében készül, hogy megfeleljen a speciális nyomtatási (és később olvasási) minőségi követelményeknek. A beépített in-line ellenőrző amint érzékeli, hogy a nyomtatás nem felel meg a megadott paramétereknek, leállítja a nyomtatást.
Ajánlott kiskereskedői területre vagy kormányzati / katonai területekre, ahol a szigorú szabályok mellett fontos a minőség. Az in-line ellenőrző segítségével tehát elkerülhető a rosszul nyomtatott címke, így használata csökkenti a selejtet és növeli a hatékonyságot.
Az összes lehetőséget igyekeztünk számba venni, hogy segítsük kiválasztani az Önnek megfelelő nyomtatót. Ha továbbra is bizonytalan, vagy további kérdései merültek fel, keresse szakértőinket, akik készséggel állnak az Ön rendelkezésére!